Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 







Cardinal Tumi

>Back to List of Cardinals

Cardinal Tumi
Name:
H.E. Christian Wiyghan Card. TUMI
Position:
Archbishop of Douala
Age:
87 (Born Wednesday, October 15, 1930)
From:
Cameroon
Cardinal since:
Tuesday, June 28, 1988
Title:
Cardinal Priest of Ss Martiri dell'Uganda a Poggio Ameno

Cardinal Christian Wiyghan Tumi, Archbishop of Douala (Cameroon), was born on 15 October 1930 in Kikaikelaki, Cameroon. He did his secondary studies at diocesan seminaries and at the seminaries of Ibadan, Bodija and Enugu in Nigeria. From 1969 to 1973 he obtained in Nigeria a Teachersí Training Grade; a University General Certificate of Education at Ordinary Level in London; a licentiate in theology at the Catholic Faculty of Lyon; a doctorate in philosophy at the Catholic University of Fribourg, Switzerland. He is well versed in his native dialect, Nso, Pidgin and Hausa, Latin, English, and French.

He was ordained a priest on 17 April 1966 in Soppo, diocese of Buťa and from 1966 to 1967 carried out his ministry as a parochial vicar at Fiango (Kumbo). From 1967 to 1969 he was a professor at the Bishop Rogan College minor seminary. In 1973, after having studied abroad, he returned to his diocese and was named rector of the major regional seminary of Bambui, archdiocese of Bamenda. He was also chaplain to the Association of Catholic Dames and was very involved in promoting the ecumenical movement, obtaining much esteem by Presbyterians and Baptists.

President of the presbyteral diocesan council, on 6 December 1979 he was elected the first bishop of the diocese of Yagoua, erected the same day. He received episcopal ordination on 6 January 1980 in St. Peterís Basilica.

During his pastoral care, the local church developed rapidly, enriched with institutions and centers of formation, nursery schools and dispenaries.

Elected on 23 April 1982 vice-president of the Episcopal Conference, on 19 November 1982 he was promoted to Coadjutor Archbishop of Garoua. On 17 March 1984 he was made Archbishop.

In 1985 he was elected as president of the National Episcopal Conference of Cameroon (until 1991), and participated in the extraordinary assembly of the Synod of Bishops of 1985.

Archbishop of Douala, 31 August 1991.

President delegate to the 8th General Assembly of the Synod of Bishops (1990); President delegate to the Special Assembly for Africa of the Synod of Bishops (1994).





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007