Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 







Cardinal Re

>Back to List of Cardinals

Cardinal Re
Name:
H.E. Giovanni Battista Card. RE
Position:
Prefect of the Congregation for Bishops
Age:
80 (Born Tuesday, January 30, 1934)
From:
Italy
Cardinal since:
Wednesday, February 21, 2001
Title:
Cardinal Bishop of Suburbicarian See of Sabina-Poggio Mirteto

Cardinal Re was born in Borno (Italy) on 30 January 1934. He studied for the priesthood at Brescia seminary and was ordained on 3 March 1957. He undertook further studies at the Pontifical Gregorian University after ordination, obtaining a doctorate in canon law. He returned to Brescia in 1960 where he taught at the seminary and engaged in pastoral work. He undertook still further study in Rome from 1962-1963, this time at the Pontifical Ecclesiastical Academy (the Vatican school to train diplomats). He entered the diplomatic service of the Holy See on 1 July 1963 being posted to Panama (1963-1967) and Iran (1967-1971) before returning to the Vatican to work at the Secretariat of State. He was appointed secretary of the Congregation for Bishops on 9 October 1987 and was assigned the titular Archdiocese of Vescovio. he was consecrated in St Peter's by Pope John Paul II on 7 November 1987. He was appointed "sostituto", ie, head of the Section of General Affairs, in the Secretariat of State on 12 December 1989. He was appointed Prefect of the Congregation for Bishops and President of the Pontifical Commission for Latin America on 16 September 2000.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the consistory of 21 February 2001, Title of Most Holy Twelve Apostles. Tranferred to order of cardinal bishops on 1 October 2002, suburbicarian see of Sabina-Poggio Mirteto.





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007