Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 







Cardinal Daoud

>Back to List of Cardinals

Cardinal Daoud
Name:
H.E. Ignace Moussa I Card. DAOUD
Position:
Prefect Emeritus of the Congregation for the Oriental Churches
Age:
83 (Born Thursday, September 18, 1930)
From:
Syria
Cardinal since:
Wednesday, February 21, 2001
Title:
Cardinal Bishop of

Cardinal Ignace Moussa I Daoud, Patriarch emeritus of Antioch for Syrians, Prefect of the Congregation for the Oriental Churches and Grand Chancellor of the Pontifical Oriental Institute was born on 18 September 1930 in Meskaneh, Syria. He was ordained on 17 October 1954 and holds a licentiate in canon law from the Pontifical Lateran University, Rome.

On 2 July 1977 he was elected by the Syrian Patriarchal Synod as Bishop of Cairo, Egypt, and ordained on 18 September. He was a member of the Commission for the Revision of the Eastern Code of Canon Law and chaired the commission that translated the Code of Canons of the Eastern Churches into Arabic.

On 1 July 1994 he was promoted to Archbishop of Homs for Syrians, Syria.

On 13 October 1998 he was elected Patriarch of Antioch for Syrians and enthroned on 25 October. On 20 October 1998 he obtained the ecclesiatica communio.

On 25 November 2000 he was appointed Prefect of the Congregation for the Oriental Churches.

Patriarch emeritus of Antioch for Syrians, resigned 8 January 2001.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the consistory of 21 February 2001.

Curial membership:
»Doctrine of the Faith, Causes of Saints (congregation)
»Christian Unity, Legislative Texts (council)
»Special Council for Lebanon of the General Secretariat of the Synod of Bishops





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007