Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 







Cardinal Errázuriz Ossa

>Back to List of Cardinals

Cardinal Errázuriz Ossa
Name:
H.E. Francisco Javier Card. ERRáZURIZ OSSA Schönstatt
Position:
Archbishop of Santiago de Chile
Age:
84 (Born Tuesday, September 05, 1933)
From:
Chile
Cardinal since:
Wednesday, February 21, 2001
Title:
Cardinal Priest of Santa Maria della Pace

Cardinal Francisco Javier Errázuriz Ossa, of the Schönstatt Fathers, Archbishop of Santiago, Chile, was born on 5 September 1933 in Santiago. He was ordained for the Schönstatt Fathers on 16 July 1961 and holds a licentiate in theology from the University of Fribourg, Switzerland.

He was a chaplain to students and professionals of the Schönstatt Movement and served as Regional Superior in Chile. In 1971 he was called to Germany as a member of his community's General Council and in 1974 was elected Superior General.

On 22 December 1990 he was appointed titular Archbishop of Hólar and Secretary of the Congregation for Institutes of Consecrated Life and Societies of Apostolic Life, receiving episcopal ordination on 6 January 1991. On 24 September 1996 he was named Archbishop-Bishop of Valparaíso and was transferred to the Archdiocese of Santiago on 24 April 1998.

He is President of the Episcopal Conference of Chile.

On 16 May 2003 he was elected President of the Latin American Episcopal Council (CELAM).

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the consistory of 21 February 2001. Titular church Our Lady of Peace.





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007