Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 







Cardinal Ruini

>Back to List of Cardinals

Cardinal Ruini
Name:
H.E. Camillo Card. RUINI
Position:
Vicar General of Rome
Age:
86 (Born Thursday, February 19, 1931)
From:
Italy
Cardinal since:
Friday, June 28, 1991
Title:
Cardinal Priest of S Agnese fuori le mura

Cardinal Camillo Ruini, Vicar General of His Holiness for the Diocese of Rome, Archpriest of the Patriarchal Lateran Basilica, Grand Chancellor of the Pontifical Lateran University and President emeritus of Peregrinatio ad Petri Sedem, was born on 19 February 1931 in Sassuolo, province of Modena, diocese of Reggio Emilia.

Having studied philosophy and theology in Rome at the Pontifical Gregorian University, as a student of the Almo Collegio Capranica, he obtained a licentiate in philosophy and theology.

He was ordained a priest on 8 December 1954. In 1957 he returned to Reggio Emilia and taught philosophy at the diocesan seminary until 1968. From 1968 until 1986 he taught dogmatic theology at the ‘Studio Teologico Interdiocesano di Modena-Reggio-Emilia-Carpi-Guastalla’, where he was also headmaster from 1968 to 1977. From 1977 to 1983 he taught dogmatic theology at the ‘Studio Teologico Accademico Bolognese’. From 1958 to 1966 he served as chaplain to Catholic University graduates and from 1966 to 1970 he served as a delegate for Catholic Action. From 1968 he was president of the John XXIII Diocesan Cultural Center.

On 16 May 1983 he was named titular Bishop of Nepte and Auxiliary of Reggio Emilia and Guastalla. He was ordained on 29 June the same year. As vice president of the Preparatory Committee, he contributed to the realization of the Ecclesial Convention of Loreto (1985) which has become a reference point in the dialogue between the Church and Italian society following the wounds of the 1960s and 1970s. In 1985, he was elected member of the Bishops’ Commission for Catholic Education, Culture and School.

John Paul II, on 28 June 1986, named him Secretary General of the Italian Episcopal Conference.

Member of the Central Committee for the Marian Year 1987-1988, since 1988 he has been a consultor of the Congregation for Bishops. In October 1990, during the 8th General Assembly of the Synod of Bishops, he was elected member of the council of the general secretariat.

On 17 January 1991 he was named Archbishop and Pro-Vicar General of the Pope for the Diocese of Rome. Also, on 7 March 1991 he became President of the Italian Episcopal Conference.

He has published many essays and research work since 1971.

Named Vicar General of His Holiness for the Diocese of Rome and Archpriest of Patriarchal Lateran Basilica, 1 July 1991.

Grand Chancellor of the Pontifical Lateran University.

President emeritus of the Peregrinatio ad Petri Sedem (served from 29 December 1992 until 2 May 1996).

Served as relator for the Special Assembly for Europe of the Synod of Bishops (28 November-14 December 1991).

Reconfirmed as President of the Italian Episcopal Conference on 7 March 1996 by John Paul II and has been reconfirmed in 2001 for the third term.

He was member of the Committee of the Great Jubilee of the Year 2000.

Created and proclaimed Cardinal by John Paul II in the Consistory of 28 June 1991, of the Title of S. Agnese fuori le mura.





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007