Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 





Cardinal Primatesta

Cardinal Primatesta

>Back to List of Cardinals

Cardinal Primatesta
Name:
H.E. Raúl Francisco Card. PRIMATESTA
Position:
Archbishop Emeritus of Córdoba
Born:
Monday, April 14, 1919
Died:
1 May 2006 (Aged 83)
From:
Argentina
Cardinal since:
Monday, March 05, 1973
Title:
Cardinal Priest of Beata Maria Vergine Addolorata a Piazza Buenos Aires


Born in Capilla del Senor, in the Diocese of Zŗrate-Campana, Argentina, on April 14, 1919. After attending the seminary in La Plata, in 1937 he moved to Rome where he graduated from the Gregorian University in Theology and Sacred Scripture. On October 25, 1942, he was ordained a priest in the Church of Il Gesu in Rome. In 1943 he taught Greek and Latin in the minor seminary in his native diocese. In 1945 he taught dogmatic theology and sacred scripture at the major seminary of San Josť de La Plata. He has been President of the Argentina Society of Sacred Scripture Professors, as well as Vice-Rector, General Prefect and Rector of the La Plata Seminary. On June 14, 1957, Pope Pius XII nominated him titular Bishop of Tanais. He was transferred to San Rafael on June 12, 1961, and promoted to Archbishop of CÚrdoba on February 16, 1965. He was made a cardinal by Pope Paul VI during the Consistory of March 5, 1973.





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007