Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 





Cardinal Javierre Ortas

Cardinal Javierre Ortas

>Back to List of Cardinals

Cardinal Javierre Ortas
Name:
H.E. Antonio María Card. JAVIERRE ORTAS SDB
Position:
Prefect Emeritus of the Congregation for Divine Worship and the Disclipline of the Sacraments
Born:
Monday, February 21, 1921
Died:
1 February 2007 (Age 85)
From:
Spain
Cardinal since:
Tuesday, June 28, 1988
Title:
Cardinal Priest of S Maria Liberatrice a Monte Testaccio (Deaconry elevated pro hac vice to a Presbyteral Title)


Cardinal Javierre Ortas was born in Siétamo, Spain on 21 February 1921. He was ordained on 24 April 1949. He was appointed to the titular diocese of Meta with the personal dignity of Archbishop on 20 May 1976 and consecrated on 29 June 1976.





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007