Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 





Cardinal Gagnon

>Back to List of Cardinals

Cardinal Gagnon
Name:
H.E. Édouard Card. GAGNON PSS
Position:
President Emeritus of the Pontifical Council for the Family
Born:
Tuesday, January 15, 1918
Died:
August 25, 2007 (Aged 89)
From:
Canada
Cardinal since:
Saturday, May 25, 1985
Title:
Cardinal Priest of S Marcello


Born in Port-Daniel, in the diocese of Gaspé, Canada, on 15 January, 1918, he began his theological studies in the Major seminary of Montreal. He earned a B.A. degree in Theology in 1940, and a doctorate in 1941. Ordained on 15 August 1940, between 1941 and 1944 he attended courses of canon law at the University of Laval in Quebec. After his nominate, since 1945 he taught Moral Theology and Canon Law at the Major Seminary and in the Theology Department. From 1954 to 1960, he was head of the Major Seminary of Saint Boniface. He lent his expertise during the Second Vatican Council. From 1966 to 1970 he was Father Provincial of the Sulpezian for Canada, Japan and Latin America. Named Bishop in St. Paul, Alberta on 19 February, 1969 and Archbishop of Giustiniana on 7 July 1983, he was made a Cardinal by John Paul II during the Consistory of 25 May, 1985. He has held several important posts in the Vatican Curia; Formerly president of the Pontifical Council for the Family, on 3 January 1991 he was nominated President of the Pontifical Committee for International Eucharistic Congresses.





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007