Catholic-Pages.com | the catholic home for your browser

s t a r t   p a g e
start page

c a t h o l i c   t r u t h
truth

d i s c u s s i o n   f o r u m
discussion

b o o k r a c k
bookrack

s m i l e
smile
 





Cardinal Castillo Lara

>Back to List of Cardinals

Cardinal Castillo Lara
Name:
H.E. Rosalio Josť Card. CASTILLO LARA SDB
Position:
President Emeritus of the Administration of the Patrimony of the Holy See
Born:
Monday, September 04, 1922
Died:
October 16, 2007 (Aged 85)
From:
Venezuela
Cardinal since:
Saturday, May 25, 1985
Title:
Cardinal Priest of Nostra Signora di Coromoto in S. Giovanni di Dio (Deaconry raised pro hac vice)


This Venezuelan Salesian was born in Saint Casimir, diocese of Maracay, Venezuela, on September 4, 1922. Third son of seven children, he was ordained a priest on September 4, 1949, by his uncle, Monsignor Castillo Hernandez, Archbishop of Caracas. In 1950 he went to Italy to study canon law at the Salesian University in Turin. In September 1954, he was named professor at the faculty of canon law, at first in Turin until 1957, then in Rome until 1965. Elected Bishop of Precausa on March 26, 1973, and promoted to Archbishop on May 26, 1982, Pope John Paul II made him a cardinal during the Consistory of May 25, 1985. Former President of the Vatican's Administration of the Patrimony of the Holy See, on October 31, 1990, he was named President of the Pontifical Commission for the State of Vatican City. Cardinal Castillo Lara was also a member of the Cardinals' Supervisory Commission for the Vatican Bank (Institute for Religious Works, known as IOR).





Home | Donate! | FAQ | Feedback | About us
All original material, design and compilation ©1996-2007